Coraz bardziej płaska krzywa dochodowości

Krzywa dochodu amerykańskich papierów skarbowych z każdym miesiącem staje się coraz bardziej płaska. W styczniu 2011 roku różnica pomiędzy 10-letnimi i 2-letnimi papierami skarbowymi wynosiła 2,84 punktu procentowego. Obecnie różnica wynosi już tylko 0,5 punktu procentowego. Jest to poziom nienotowany w obecnej dekadzie.

W przeszłości podobny przebieg wydarzeń zapowiadał, że kryzys gospodarczy jest tuż za rogiem. Zauważalne jest to, że tuż przed każdą z ostatnich 5 recesji (szare pasy na poniższym wykresie), występowała odwrócona krzywa dochodowości, tzn. stopy krótkoterminowe były wyższe niż stopy długoterminowe. W normalnie funkcjonującej gospodarcze mamy do czynienia z klasyczną krzywą dochodowości, gdzie długoterminowe stopy procentowe są wyższe.

Oczywiście nie jest to sygnał definitywny. Wystarczy spojrzeć na sytuacje w latach 1995-2000. Niska rozpiętość stóp procentowych utrzymywała się przez dłuższy czas, zanim doszło do pamiętnego kryzysu dotcomów. W tym czasie spółki z sektora internetowego jak i cała giełda ustalała coraz to wyższe szczyty.

Ponadto, jak zauważa Yianos Kontopoulos – główny strateg w UBS – warto wziąć pod uwagę wpływ polityki luzowania ilościowego, która odbiła swoje piętno na strukturze czasowej stop procentowych. Według niego polityka QE (ang. quantitative easing) sprawiła, że inwestorzy muszą z dystansem spoglądać na różnice w rentowności papierów skarbowych.

Niemniej jednak warto śledzić, jak rozwinie się sytuacja w przyszłości i czy dojdzie do odwrócenia krzywej dochodowości. Taka sytuacja poprzedzała każda recesję od czasów II Wojny Światowej.

Andrzej Kędzierski

1 komentarz

  1. Fajny artykuł, szczególnie że napisany od zera, pod siebie, a nie tylko przetłumaczony 🙂 ja osobiście wyciągnąłem taki prosty wniosek – aktualnie jest mocny zjazd tego “wskaźnika” do poziomu zerowego, jednak nadal jesteśmy w górnej części wykresu 😉 kumuluje gotówke na shorty ale to jeszcze nie teraz moim zdaniem. (nie wyciągam takich wniosków tylko na podstawie tych obligacji ) No i też warto podkreślić że krach na giełdzie USA z 87′ nie był poprzedzony ostrzeżeniem w postaci ujemnej różnicy tych obligacji. Tylko może to nie była jakaś wielka recesja gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *