Czy twardy brexit się opłaca?

W zeszłym tygodniu, w wyniku przedterminowych wyborów do Izby Gmin, Partia Konserwatywna Borisa Johnsona odniosła zwycięstwo. Wpływ czwartkowych wyborów wyraźnie został odnotowany na giełdzie. Kurs GBP/PLN wzrósł aż o 10 groszy. Inwestorzy podkreślają, że niepewna sytuacja w Zjednoczonym Królestwie trwa już stanowczo za długo. Wierzą, że w porównaniu z obecnym stanem brytyjskiej gospodarki, brexit może być dla niej lepszym rozwiązaniem.

Premier Boris Johnson zapowiedział, że do końca stycznia Wielka Brytania już na pewno opuści Unię Europejską. W ostatnim czasie wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Zjednoczone Królestwo najprawdopodobniej znajdzie się w fazie przejawów recesji. Zapanował spadek inwestycji oraz wzrost długu publicznego.

Już teraz Bank Anglii jest przygotowany na ratowanie gospodarki kraju. W planach jest zastosowanie polityki monetarnej, żeby obniżyć stopy procentowe. Najprawdopodobniej będzie również konieczna zmiana systemu podatkowego. Dopóki nie zostaną ustanowione zapisy negocjacyjne umów celnych i gospodarczych, takie metody będą konieczne, żeby zahamować recesję, a pobudzić rozwój gospodarki.

Twardy i pełen brexit, bez żadnych umów, będzie ciężki do wykonania w nadchodzącym roku. Dla Wielkiej Brytanii taki układ oznaczałby wydatki w wielkości miliarda funtów, żeby dojść do niekorzystnych warunków negocjacyjnych z Unią Europejską. Dodatkowym czynnikiem hamującym Wielką Brytanie przed ostatecznym brexitem są również negocjacje wewnętrzne – z Irlandią oraz ze Szkocją, ponieważ oba te państwa zamierzają wystąpić z referendum w celu własnych niepodległości.

Po czwartkowych wyborach temat brexitu ponownie zdominował europejską scenę. Boris Johnson planuje wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej jeszcze w 2020 roku, jednak nadal brakuje umów z państwami członkowskimi. Twardy brexit z kolei jest niekorzystny dla i tak już słabej gospodarki Wielkiej Brytanii. Co przyniesie przyszłość? Z uwagą będziemy śledzić najnowsze wiadomości.

Klaudia Gałązka

Źródła:
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/brexit-kiedy-wreszcie-nastapi-jak-zareaguje-brytyjska-gospodarka/bdr1tw0
https://www.money.pl/gielda/wybory-parlamentarne-w-wielkiej-brytanii-kurs-funta-wystrzelil-w-mgnieniu-oka-6456185500723329a.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *