Dzień kobiet

8 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Mimo, że w pozostałe 364 dni kalendarz oferuje okazje do świętowania na cześć innych spraw, ten jeden dzień cieszy się wyjątkowym rozgłosem. Powodem z pewnością może być długoletnia tradycja.

Początki tego święta miały miejsce jeszcze w starożytnym Rzymie. Kobiety były wtedy wychwalane za płodność i zdolność do macierzyństwa. To z tamtych czasów zachowała się tradycja składania kobietom podarunków w ich dzień.

W kolejnych epokach rozwój cywilizacji, świadomości i poziomu wykształcenia przyniosły kobietom poczucie, że oprócz macierzyństwa, mają potrzebę spełniania się również w innych życiowych aspektach. Zaczęły więc strajkować i manifestować, tak aby w końcu wywalczyć prawa polityczne i ekonomiczne, które będą na równi z prawami mężczyzn. Takie wydarzenia nadały Dniu Kobiet nowy wyraz: szacunku dla tych, które walczyły z myślą o przyszłych pokoleniach.

Rola kobiet bardzo się zmieniła na przestrzeni wieków. W dzisiejszych czasach mogą głosować, kształcić się, pracować. Mimo tego, co roku Dzień Kobiet to kolejne fale manifestacji ze strony płci pięknej. Jak się okazuje, niebezpodstawnych. Kobiety wciąż jeszcze spotykają się ze stereotypami i obraźliwymi komentarzami. Jednak głównym powodem ich protestów są łamane prawa i nierówność.

Co dziesiąta firma nie zatrudnia ani jednej kobiety na najwyższych stanowiskach”. Osoby, które obejmują najwyższe posady na świecie, to głównie mężczyźni. Mniej niż jedna trzecia osób na tych stanowiskach to kobiety. W Polsce sytuacja wygląda nieco lepiej, ponieważ 35% osób na wspomnianych wcześniej stanowiskach to kobiety.

Najczęstszym kierowniczym stanowiskiem, na które awansują kobiety w Polsce to posada dyrektora finansowego, dyrektora Human Resources lub szefa marketingu.

W mediach kobiecy głos jest również często pomijany. W Polsce, jedynie 19% cytowanych ekspertów to kobiety. Podobnie sprawa wygląda w wypowiedziach na specjalistycznych konferencjach naukowych w Polsce. Jedynie 21% prelegentów stanowią kobiety.

Ciągle jeszcze istnieje wyraźna luka płacowa między zarobkami mężczyzn i kobiet. Wynosi ona 19%.

Kobiety wyrażają sprzeciw w różny sposób, nie zawsze jest to jednoznaczny protest. Działają w wielu środowiskach, wszędzie tam, gdzie mogą dotrzeć do źródeł lub do ofiar różnych ataków na kobiety. Przychodzą ze wsparciem.

W tym roku wiele magazynów przeprowadziły wywiady z kobietami sukcesu. Te były pytane przede wszystkim o rady, jakie mają dla kobiet, które dopiero wkraczają na ścieżki swoich karier. Z tymi radami zgadzamy się także my, jako redakcja.

Odwaga nie może być samobójcza”.

Nie zgadzaj się na kompromisy”.

Sukces nie zależy od otoczenia, ale od nas”.

Zrozum, czego rzeczywiście chcesz”.

Boisz się – nie rób. Robisz – nie bój się”.

Klaudia Gałązka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *