ETF czyli Exchange Trade Fund

Jest to instrument finansowy wciąż mało znany na polskim rynku, jednak w Stanach Zjednoczonych jest on bardzo popularny od lat. Zwolennikiem tego typu inwestycji jest znany wszystkim Warren Buffett.

Źródło: https://www.investopedia.com/university/top-etfs-and-what-they-track-tutorial/

ETF to, w wolnym tłumaczeniu, „fundusz notowany na giełdzie”. Jest to rodzaj otwartego funduszu inwestycyjnego, który naśladuje ruch wybranego instrumentu bazowego. Mogą nim być m.in. indeksy giełdowe, surowce czy też koszyki wybranych akcji lub obligacji. Poprzez odwzorowanie, ETF uzyskuje stopę zwrotu równą tej rynkowej. Odróżnia to ten  typ funduszu pasywnego od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, które starają się przebić rynek.

W momencie zakupu jednej jednostki ETF na dany indeks, otrzymujemy zdywersyfikowany portfel aktywów składających się na ten indeks. ETF, tak jak inne papiery wartościowe, jest  notowany na giełdzie. Jednak zmiany wartości tego aktywa nie są podyktowane działaniem popytu i podaży, a zmianami wyceny indeksu bazowego.

Przykładowo, kupując ETF na WIG20, pośrednio kupujemy wszystkie spółki wchodzące w skład tego indeksu. Jeśli w momencie transakcji wartość WIG20 wynosiła np. 2300 pkt to ETF miał wartość 1/10 indeksu, czyli 230 pkt. Każda zmiana notowań indeksu będzie zatem wpływała na notowania aktywa.

W obrocie tym typem instrumentów, ważna jest płynność. Czuwają nad nią „animatorzy rynku”, którzy dokonują wielu transakcji na podstawie specjalnej umowy zawartej z giełdą. To właśnie z ofert animatorów, opartej na cenie instrumentu bazowego, wynika cena konkretnych ETF’ów.

 

Historia ETF

Pierwszy tego typu instrument powstał w Kanadzie w 1990 roku. 3 lata później wprowadziły go Stany Zjednoczone. Na rynkach europejskich jest w obrocie handlowym od roku 2003. W krajach tych stał się on bardzo popularnych instrumentem, który codziennie przynosi duże obroty. Przykładowo, dla ETF’ów w USA, średnia dzienna wartość obrotu wynosi 102,32 miliarda USD. Tylko ten kraj proponuje inwestorom ponad 2200 tego typu instrumentów.

W Polsce ETF’y zostały wprowadzone w 2010 roku przez czołowego gracza na tym rynku,  Grupę Lyxor Asset Management należącą do Société Générale Corporate and Investment Bank. Początkowo inwestorzy mieli możliwość kupna Lyxor WIG20, opartego o 20 największych spółek warszawskiego parkietu. Stopniowo później wprowadzane zostały ETF na DAX oraz na S&P 500. Aktualnie na polskim rynki dostępne są 4 ETF, trzy proponowane przez wcześniej wspominany Lyxor oraz jeden, przez firmę Beta.

 

  • ETFSP500
  • ETFDAX
  • ETFW20L
  • BETAW20TR

 

Podczas konferencji Invest Cuffs, która odbyła się w miniony weekend w Krakowie, jeden z przedstawicieli firmy Beta zapowiedział wprowadzenie na polski rynek kolejnych instrumentów typu ETF.

Największym oraz najstarszym ETF jest SPDR S&P 500 ETF Trust zwany również SPY, który odwzorowuje notowania jednej z giełd Nowego Jorku czyli S&P 500. Poniżej prezentowana jest tabela z 5 ETF o najwyższym światowym wolumenie.

 

Ticker Fund 30 dniowy średni wolumen [USD]
SPY SPDR S&P 500 ETF Trust 74,871,984
EEM iShares MSCI Emerging Markets ETF 71,596,048
XLF Financial Select Sector SPDR Fund 47,027,444
GDX VanEck Vectors Gold Miners ETF 46,239,404
QQQ Invesco QQQ Trust 30,084,172

 

Z opisywaną tematyką związana jest również ciekawa anegdota, powiązana ze wcześniej już wspominanym Warrenem Buffetem. Jeden z największych inwestorów świata w swoim testamencie zapisał adnotację iż 90% majątku, który odziedziczy jego żona, powinno zostać ulokowane właśnie w ETF.

 

Adam Pilichowicz

Źródła: https://www.investopedia.com/university/top-etfs-and-what-they-track-tutorial/

https://www.angelbroking.com/blog/the-benefits-of-etf-investing

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *