FED, Trump i giełda, czyli o podwyżkach stóp procentowych słów kilka

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych dnia 19 grudnia podwyższyła stopy procentowe o 0,25 pkt. procentowych. Jest to już czwarte podwyżka stóp w tym roku. Natomiast, drugą ważna decyzją było zmniejszenie liczby podwyżek stóp w przyszłym roku, z trzech do dwóch. Obniżono również cel podwyżek w przyszłym roku, z 3 procent do 2,75. Niestety nie spowodowało to euforii wśród inwestorów na rynkach. Podwyższenie kosztów długu odbiło się natychmiastowo na giełdach nagłymi spadkami.

Co myśli Donald Trump o tej sytuacji?

Wizja prezydenta przed posiedzeniem w formie Tweetu:

Jak widać, był przeciwny podnoszeniu stóp procentowych, miał nadzieję, że przedstawiciele banku centralnego nie popełnią tego błędu i nie dokonają podwyżek. Wielu dziennikarzy i analityków z całego świata uznała, że jest to ingerencja prezydenta w niezależną politykę monetarną Stanów oraz wpływa na podejmowane przez nich decyzje.

Natomiast po oficjalnej decyzji Jerome’a Powell’a, o podwyżce stóp procentowych dnia 22 grudnia, Trump rozważa odwołanie prezesa FED. Przypomnijmy, że po skończeniu kadencji Janet Yellen, Donald Trump sam wybrał Jerome’a Powell’a na przyszłego szefa. Tym bardziej to jest ciekawe, że sam postanowił go teraz odwołać. Głównym powodem jest jego rozczarowanie obecnymi decyzjami FED.

Konsekwencje:

Czwarte podniesienie stóp procentowych do 2,25- 2,5 % spowoduje wzrost pożyczonych środków oraz negatywnie wpływa na obroty giełdowe oraz osłabienie dolara amerykańskiego. Od środy wieczór widzimy spadki na indeksach:

S&P 500- spadek o 163 pkt.

Dax: Spadek o 297 pkt.

Bardzo ciekawie zachowywała się cena złota:

Przed decyzją Powella przez kilka dni panowała niepewność wśród inwestorów w sprawie decyzji banku centralnego. Z tego powodu, zaobserwowaliśmy wzrost cen złota. Przed samym kluczowym posiedzeniem o godzinie 20, nastąpił silny spadek cen złota. Większość inwestorów postanowiła opuścić rynek i uzyskać odpowiedź jaka decyzja została podjęta. Natomiast, po wypowiedzi Powella o podwyżce stóp procentowych nastąpił równie szybki wzrost wartości złota. Prawdopodobnie w najbliższym miesiącu możemy oczekiwać wzrostów na kursie. Dodatkową siłą napędową jest odrzucenie projektu budżetowego Stanów Zjednoczonym na najbliższy rok przez Donalda Trumpa. Jednym z powodów jego odrzucenia jest nie zawarcie w budżecie kosztów budowy mostu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem.

Podsumowując:

W najbliższym czasie z powodu podwyżki stóp procentowych oraz niskich cen ropy naftowej prawdopodobnie zauważymy osłabnie dolara amerykańskiego oraz gospodarki USA. Wpłynie to prawdopodobnie na spadki na S&P, co pociągnie za sobą obniżki na największych giełdach europejskich (DAX, CAC).

Jedynym wygranym będzie zapewne złoto oraz obligacje skarbowe,  ze względu na to,  że kapitał z giełdy zostanie przetransferowany na rynek instrumentów dłużnych, ze względu na niższe ryzyko w stosunku do rynku akcji, a jednocześnie wzrost ich rentowności z powodu wyższego kosztu pożyczonych pieniędzy przez rząd USA.

Marcin Guzdek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *