Flash Crash na najbardziej płynnych parach walutowych

2 stycznia o godzinie 23:30-23:40 nastąpił flash crash na głównym parach walutowych min. Z dolarem australijskim, jenem japońskim oraz funtem brytyjskim. Na kilka minut flash crash spowodował umocnienie się jena oraz osłabienie się dolara australijskiego wobec innych walut. Największe zmiany zauważyliśmy na parze AUDJPY na której osłabienie australijczyka wyniosło aż 7% wobec jena japońskiego. Również rynkiem wstrząsnęła para USDJPY na której spadki wyniosły około 4%.

Następnie po godzinie 23:40 nastąpiła silna korekta spadków:

  • USDJPY spadł z okolicy 108,7 do 104,7 i następnie w ciągu godziny odrobił stratę uzyskując wartość 107,85. (W ciągu kilku minut spadek wyniósł tyle o ile porusza się ta para w ciągu miesiąca)
  • AUDJPY spadł z okolicy 75,4 do 70,5 w niecałe 4 minuty. Następnie w ciągu godziny wrócił do wartości 74,4
  • Wartość złota w czym czasie ze względu na niepewność na rynku wzrosła z poziomu 1284$ aż do 1290$

Czym był spowodowany flash crash?

  • Bardzo niska płynność w tym czasie. W  Japonii było święto i 3 stycznia był dniem wolnym od pracy, co spowodowało niższą płynność na jenie japońskim. Dodatkowo to był czas po zakończeniu sesji amerykańskiej i rozpoczęciu pełnej sesji azjatyckiej.
  • Niepewność wśród inwestorów po opublikowaniu przez Apple słabszych prognoz sprzedaży.
  • Za wielkością spadków stoi też zapewne handel algorytmiczny, który nasilił spadek.

Nie jest to pierwszy przypadek tego typu. W roku 2011 na indeksie Dow Jones mogliśmy doświadczyć flash crash’a. W ciągu 30 minut z powodu nadaktywnej pracy algorytmów indeks spadł o około 6% (z poziomu 10 600 do 10 000)

W przyszłości możemy się spodziewać częstszych zdarzeń tego typu, ze względu na to, że handel algorytmiczny wciąż zwiększa swój udział w handlu. Niesie to za sobą wiele niebezpieczeństw np. wyżej wspomniany flash crash.

Marcin Guzdek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *