„Inwestowanie długoterminowe na GPW” – relacja z konferencji

W dniu 14.11.2019 r. razem z grupą Hossowiczów mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji pt. „Inwestowanie długoterminowe na GPW”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem GPW oraz PKN ORLEN i miało miejsce we wrocławskim hotelu Scandic. Spotkanie miało charakter edukacyjny i było skierowane do zainteresowanych inwestycjami na GPW – osób początkujących oraz średnio-zaawansowanych. Miało to przełożenie na rzeczywistość: na sali obecni byli głównie inwestorzy indywidualni, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność spekulacyjno-inwestycyjną. Można było też zauważyć kilka osób, które mogłyby pochwalić się nieco bardziej rozległym portfolio, a przynajmniej tak wynikało z ich wypowiedzi.

IMG_0290.jpg

Spotkanie podzielone zostało na dwie części. Temat przewodni pierwszej z nich to: „Jak zachęcić inwestorów indywidualnych do czynnego udziału w rynku kapitałowym? Czy programy lojalnościowe są dobrym kierunkiem?”. Dyskusja była moderowana przez Przemysława Barankiewicza (wiceprezes CFA Society Poland). Rozpoczęło ją przemówienie Marcina Gruba (Product Manager, Dział Rozwoju Rynku, GPW) oraz Marka Garniewskiego (Biuro Relacji Inwestorskich, PKN ORLEN), którzy zgrabnie zarysowali cel spotkania i nakreślili ogólny jego plan. W trakcie tej części spotkania można też było posłuchać wypowiedzi takich gości jak: Emil Łobodziński (Doradca Inwestycyjny, BM PKO BP), Jarosław Dominiak (Prezes Zarządu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych), Piotr Polanowski (Wiceprezes Zarządu, CFA Society Poland) oraz Krzysztof Kolany (Główny Analityk, Bankier.pl).

W trakcie pierwszej połowy konferencji poruszano tematy związane z: zaufaniem w relacji inwestor-rynek, edukacją o rynkach kapitałowych w Polsce (ich działaniu i mechanizmach), kwestiami podatkowymi i programami lojalnościowymi. Prelegenci starali się też „zaszczepić” w uczestnikach definicję inwestora jako osoby, która jest współwłaścicielem przedsiębiorstwa. Ich zdaniem akcjonariusz powinien rozumieć, jak funkcjonuje i działa spółka. Jednym zdaniem – inwestor powinien dążyć do nawiązania relacji ze spółką, czego efektem mogą być obopólne korzyści. Uczestnicy spotkania podkreślali, jak istotne jest chociażby uczestnictwo w walnym zgromadzeniu i jak duży wpływ na działalność spółki mogą mieć mali inwestorzy.

Warto dodać, że przedstawiciele GPW oraz Orlenu przedstawili swoje oferty edukacyjne skierowane do inwestorów indywidualnych. W nacisku na edukację, zachęcali przede wszystkim do empirycznej nauki na temat rynków.

Rozmawiano też o zmniejszającym się na przestrzeni lat zaufaniu do rynku giełdowego i o przyczynach tego zjawiska. Jako najważniejsze zostały wskazane problemy związane z ograniczeniami legislacyjnymi oraz brakiem sankcjonowania patologii pojawiających się na rynkach (do których należy na przykład handel informacjami poufnymi).

Całej pierwszej części spotkania towarzyszyła aktywna dyskusja i często pojawiające się pytania osób z sali.

Na drugiej części konferencji mieliśmy okazję wysłuchać prezentacje przygotowane przez blogerów giełdowych – Tomasza Jaroszka (Doradca.tv) oraz Przemysława Gerschmanna (Equity Magazine). Podkreślali oni, jak duże różnice istnieją między giełdą polską, a chociażby niemiecką. Przedstawili profil typowego inwestora w obu wyżej wymienionych krajach i wymienili ich najbardziej charakterystyczne cechy. Opowiadali o swoich opiniach na temat zalet inwestowania długoterminowego, które popierali rzeczowymi obliczeniami.

Konferencja miała bardzo przystępny charakter dla osób początkujących. Szczególnie było to widoczne po bardziej zaawansowanych osobach, które wyraźnie wykazywały znudzenie tematami, na które schodziła dyskusja w związku z pytaniami zadanymi przez innych uczestników konferencji.  Jednak mimo wszystko spotkanie miało charakter bardzo rzeczowy i myślę, że każdy uczestnik mógł z niego wyciągnąć coś dla siebie.

Paweł Lewandowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *