Rząd wyciąga pomocną dłoń w stronę start-up’ów

Znalezione obrazy dla zapytania start up
Źródło: Gazeta Bankowa

Wzrost PKB do 2,6 w obszarze Badań i Rozwoju. Taki jest plan polskiego rządu na 2020 roku. Polska, do tej pory nie była znana z innowacji. Owszem, powstały start-up’y pod polskimi nazwiskami, jednak szybko musiały szukać wsparcia w innych krajach. Polskie instytucje finansujące postrzegają start-up’y na tyle ryzykowne, aby odmówić im pomocy w rozwoju. Wówczas te młode przedsiębiorstwa poszukują środków w bardziej bliższych sobie źródłach: w akceleratorach, w aniołach biznesu. Jeśli jednak start-up prosperuje na rozwój na większą skalę, jest zmuszony opuścić granice rodzimego państwa i poszukać wsparcia w instytucjach finansujących w innych krajach.

Jednak w nadchodzących roku, sam rząd ma zamiar włączyć się w program wspierania start-up’ów. Innowacje otrzymają wsparcie, a start-up’y będą miały większą możliwość na podtrzymanie żywotności na rynku. Rząd przewiduje przede wszystkim ulgi podatkowe dla tych przedsiębiorstw, które przeznaczają środki na kosztowne inwestycje. Ta zapowiedź dotyczy głównie przedsiębiorstw zajmujących się innowacyjnymi tematami: cyfryzacja, robotyzacja oraz automatyzacja procesów produkcyjnych.

Dodatkowo ma zostać wprowadzona szkoła sztucznej inteligencji, która rozpowszechni rozwój w tej dziedzinie. Takie rozwiązanie ma zachęcić głównie osoby uczące się, żeby mogły one traktować sztuczną inteligencję jako przyszłe narzędzie pracy.

Plan rządu nastawiony jest również na ekologię. Poprzez innowacje i nowoczesne technologie, ma zostać wprowadzona w życie tzw. zielona gospodarka. Green Innovation Hub czyli inkubator dla start-up’ów zajmujących się ochroną środowiska, ma wspomóc polskie odpowiedniki tych przedsiębiorstw. Rząd chce również wesprzeć projekty dotyczące zeroemisyjności, dlatego w tym celu ma być jeszcze więcej finansowania z funduszy europejskich, polityki handlowej UE czy z zamówień publicznych.

Rząd zamierza wspierać rozwijający się sektor innowacji w Polsce. Według planu na rok 2020, przedsiębiorcy będą mieli dużo szerszy zakres możliwych do wykorzystania narzędzi w swoich działalnościach. Pojawią się możliwości, które już na samym początku istnienia, uwarunkują dalsze funkcjonowanie firmy. Rząd zamierza przyczynić się do wprowadzenia rozwiązań, które dadzą przedsiębiorcom możliwość przetestowania swojego biznesu przed wprowadzeniem go na rynek. Wśród pomysłów mających podobny cel znajdują się również: wsparcie w celu weryfikacji komercyjnych przydatności produktów, testowanie proponowanych przez przedsiębiorców rozwiązań oraz określanie popytu na dany produkt.

Plan rządu na 2020 rok ma przede wszystkim wesprzeć Polaków mających wizję na lepszą przyszłość. Według zapowiedzi, powstanie wiele obiektów wspierających i edukujących tę grupę. Być może 2020 rok będzie przełomowy dla polskich innowacji? Z zaciekawieniem będziemy przypatrywać się nadchodzącym zmianom i uaktualniać je.

Klaudia Gałązka

Źródło: https://businessinsider.com.pl/firmy/rzadowy-pakiet-proinwestycyjny-dla-firm/s37lvt2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *