Tragedia w Christchurch, akt zaplanowanego terroryzmu na różnorodną Europę

W ubiegły piątek, w południe co najmniej 50 osób zostało zastrzelonych w dwóch meczetach, podczas modlitw w Christchurch, Nowej Zelandii. Większość, jeśli nie wszystkie osoby to ofiary ksenofobicznego białego supremacjonisty, który użył kamerki na hełmie, aby nadawać na żywo tragedię na Facebooku. Jednemu z zatrzymanych mężczyzn postawiono już zarzuty morderstwa, dwóch innych uzbrojonych jedynie aresztowano. Policja próbuje ustalić jaką rolę ogrywali w ataku. 

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-03-15/urgent-witness-many-dead-in-new-zealand-mosque-shooting

Nowa Zelandia jest jednym z najbardziej łagodnych krajów, gdzie funkcjonariusze policji do tej pory nie potrzebowali praktycznie nosić broni. Wydarzenie w Christchurch było jednym z najbardziej zabójczych strzelanin we współczesnej historii tego kraju. Państwo to ma stosunkowo luźne przepisy, jeśli chodzi o posiadanie broni palnej, której liczebność szacuje się na 1,5 miliona sztuk, czyli mniej więcej na jedną trzecią mieszkańców (ludność szacuje się na około 5 milionów). Nowa Zelandia ma jeden z najniższych wskaźników zabójstw bronią palną na świecie. W 2015 roku odnotowano jedynie 8 zabójstw z użyciem broni palnej, co w porównaniu jedynie do amerykańskiego Chicago, jest niczym. Przed piątkowym atakiem, najgorsza strzelanina odbyła się w 1990 roku, w miasteczku Aramoana, gdzie mężczyzna zabił 13 osób w wyniku kłótni z sąsiadem.

Zabójca, który przeprowadził co najmniej jeden z ataków w meczecie Al Noor, poza 17-minutowym live streamem mordowania, opublikował manifest w mediach społecznościowych, identyfikując się jako Brenton Tarrant, 28-letni australijczyk, który chciał zemsty na muzułmańskiej Europie. Policja nie odpowiada na pytania, czy ten osobnik był odpowiedzialny za pozostałe ze strzelanin.

Jako następstwo, poziom ogólnego zagrożenia w kraju został podniesiony z niskiego do wysokiego, a funkcjonariusze ostrzegają muzułmanów w kraju przed udawaniem się w kraju do meczetów. Dodatkowo, krajowa linia lotnicza zawiesiła niektóre loty do Christchurch.

Większość świata potępia przemoc i składa kondolencje Nowej Zelandii. Premier Pakistanu, Imran Khan i inni przywódcy islamskich państw wskazują na rozlew krwi jako dowód rosnącej wrogości wobec muzułmanów po 11 września.

źródło: Twitter

W sobotę pani premier w imieniu rządu zapowiedziała zmiany w prawie dotyczącym broni palnej, ale nie określiła w jaki sposób. Dodaje ponadto, że atak miał za zadanie odzwierciedlać “ekstremistyczne poglądy, które nie mają absolutnie żadnego miejsca w Nowej Zelandii“, ze względu na przyjazność w stosunku do imigrantów. W zeszłym roku zapowiedziane było, że kraj zwiększy roczną liczbę uchodźców z 1000 do 1500 w 2020 oku.

Czego dotyczył manifest, zatytułowany „The Great Replacement” (Wielkie Zastąpienie)?

 • Na samym początku manifestu Brenton Tarrant  informuje, że w jego opinii najważniejsze są wskaźniki urodzeń. Chce większej białej dominacji w Europie nad Zachodem.
 • Tłumaczy powody dla których podejmuje się zamachu:
  • by się zemścić na imigrantach, m.in. za przesiedlenia przez islamistów, ataki terrorystyczne, za Ebbę Akerlund (małoletnią ofiarę islamskiego terrorysty, która została potrącona śmiertelnie w czasie powrotu ze szkoły do domu),
  • by bezpośrednio zmniejszyć wskaźnik imigracji do krajów europejskich, zastraszając i fizycznie usuwając “najeźdźców” ,
  • by wzbudzić strach, przemoc, chęć odwetu i dalsze podzielenie się ludności europejskiej z najeźdźcami obecnie okupującymi Europę,
  • By wbić klin między narody NATO europejskie i Turków, którzy również wchodzą w skład sił NATO, tym samym ponownie przekształcając NATO w zjednoczoną armię europejską i ponownie popychając Turcję do prawdziwej pozycji zagranicznej, siły wrogiej Europie“,
  • by podzielić USA.
 • Mówi, że nie jest “bezpośrednim członkiem żadnej organizacji ani grupy, chociaż wspierał finansowo wiele grup nacjonalistycznych i współpracował z wieloma innymi. Żadna grupa nie zleciła ataku, sam podjął o nim decyzję“.
 • Wybrał broń palną, ze względu na jej wpływ na dyskurs społeczny, dodatkowe następstwa medialne i wpływ, jaki jego działanie może mieć na politykę Stanów Zjednoczonych, a tym samym sytuację polityczną świata.
 • Nie odczuwa nienawiści w stosunku do cudzoziemców, podkreśla, że czuje dużo współczucia do innych kultur przez swoje podróże, jednak gardzi ludźmi, którzy jego zdaniem “chcą go zastąpić, ujarzmić jego lud, walczyć z nim“, czuje się zmuszony do odwetu wszelkimi możliwymi środkami. Atak traktuje jako posunięcie nie przeciwko różnorodności, ale w imię różnorodności, aby zapewnić że “różne narody pozostaną różnorodne, oddzielne, niepowtarzalne, nierozcieńczone, niepohamowany w kulturowej lub etnicznej ekspresji i autonomii.”
 • Planuje przeżyć atak, ponieważ pragnie dalszego rozpowszechniania swoich ideałów przez media i pragnie korzystać intensywnie z zasobów państwowych podczas uwięzienia.
 • Nie chce zabijać sił policyjnych Nowej Zelandii, jest to atak stricte na muzułmanach. W przypadku napotkania funkcjonariuszy będzie zmuszony kazać im rzucić broń lub lekko ranić, by umożliwić im, w razie konieczności użycia broni, szybkie odzyskanie zdrowia.
 • Uważa Trumpa za symbol “odnowionej białej tożsamości i wspólnego celu“, ale za fatalnego polityka i lidera.
 • Porusza jeszcze inne kwestie, jak różnorodne grupy społeczne i kulturowe, polityki rządów zachodnich, multikultury, NGOsów, zagrożenia niesionego przez Islam i jego wyznawców w Europie.
 • Apeluje o działania, m.in. jak zabicie Angeli Merkel czy Sadiqa Khana.
 • Nawołuje do “zielonego nacjonalizmu”, potępia smog i inne zanieczyszczenia wytwarzane przez ludzi. Twierdzi że społeczności muszą przede wszystkim dbać o swoje środowisko.
 • Stawia emocje ponad faktami. Uważa, że statystyki, tabele i liczby są bezsensowne wobec ludzkiej ekspresji.

Na swoim karabinie zamachowiec namalował znaczące dla siebie słowa, daty oraz persony. Napisy białą farbą zawierają m. in. listę bitew z muzułmanami, dowódców historycznych i terrorystów. Na broni znalazły się również sformułowania jak “uchodźcy mile widziani w piekle” . Zamachowiec wymienił kilka postaci, które walczyły z wojskami Imperium Osmańskiego. Na magazynku znalazł Skanderbeg, czyli albański przywódca, który starł się z Turcją w 1468 roku w Lezhy, Iosif Hurko, feldmarszałek rosyjski, który w 1878 roku pokonał muzułmanów pod Fillipopolem i zajął Adrianopol. Spis zawiera także elementy polskie, jak data Odsieczy Wiedeńskiej czy Feliks Kazimierz Potocki (polski hetman, dowodził lewym skrzydłem wojsk podczas bitwy pod Wiedniem).

źródło:

Środowiska muzułmańskie odpowiadają masowo w social mediach, od pogróżek po jasne przejawy nienawiści i chęci odwetu.

Inni, w tym osoby innych wyznań, tworzą “łańcuchy wsparcia”, ofiarując pomoc potrzebującym muzułmanom, a także kładą kwiaty przy okolicznych meczetach i zbierają się w pokojowe wiece. Pod hasztagiem “WeStandTogether” nawołują do jednoczenia się przeciwko terroryzmowi. Ruszyły także zbiórki na pomoc ofiarom masakry, dołączyła do nich Nowozelandzka Rada Wsparcia Ofiar, zbierając prawie 400 tysięcy dolarów. Ponadto, po raz pierwszy w historii synagogi w Nowej Zelandii, w ramach otwartego wsparcia i przeciwstawieniu się nienawiści, zamknęły w Szabat swoje świątynie.

Rasizm, ekstremizm, mowa nienawiści i terroryzm stają się powoli chlebem powszednim świata. Rzeź w Christchurch była starannie przygotowana, tak więc nie ma mowy o warunkach łagodzących w procesie zamachowca, który wkrótce stanie przed sądem za swoje zbrodnie. Nowozeladczyków czeka teraz otrząśnięcie się z tragedii i uświadomienie sobie, że żaden system nie jest niezawodny. Takie tragedie są straszne i nie powinny mieć miejsca, zwłaszcza w obecnych czasach rosnącego dobrobytu i stosunkowo powszechnej demokracji. W pewien sposób jest to “wake up call“, wezwanie do obudzenia się. Nie powinniśmy ulegać nienawiści, powinniśmy jako integralne społeczeństwo dążyć do pokoju i zapobiegać takim tragediom. “Ponieważ reprezentujemy różnorodność, dobroć, współczucie i dom dla tych, którzy podzielają nasze poglądy, oparcie dla tych, którzy tego potrzebują. Takie wartości nie mogą być zachwiane przez jeden atak“, jak twierdzi pani premier Ardern.

Małgorzata Sobotka

Źródła:
 • https://www.nytimes.com/2019/03/15/world/asia/new-zealand-gunman-christchurch.html
 • obrazek wyróżniający: https://www.bbc.com/sport/cricket/47580443
 • https://edition.cnn.com/2019/03/15/asia/new-zealand-jacinda-ardern-full-statement-intl/index.html
 • https://www.nytimes.com/2019/03/15/world/asia/muslims-in-new-zealand.html
 • https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-03-15/n-z-police-respond-to-reports-of-shots-fired-in-christchurch?srnd=premium-europe
 • https://edition.cnn.com/2019/03/15/asia/christchurch-world-helping-muslim-community-trnd/index.html
 • https://www.newsweek.pl/opinie/nowa-zelandia-raj-ktory-stal-sie-pieklem/xhc2z9k
 • manifest zamachowca, kiedy jeszcze był dostępny w sieci w formie dokumentu online- „The Great Replacement. Towards a new society, we march ever forwards
 • https://www.theguardian.com/world/2019/mar/15/i-couldnt-save-my-friend-carnage-leaves-christchurch-stunned
 • https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-03-15/n-z-police-respond-to-reports-of-shots-fired-in-christchurch?srnd=premium-europe
 • https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-03-15/urgent-witness-many-dead-in-new-zealand-mosque-shooting

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *